Choroby pasożytnicze:

Leczenie

W przypadku każdej z chorób pasożytniczych, stosowane będzie różne leczenie.

Wszawica:

  • Należy zastosować kurację owadobójczą, którą ze względu na długą żywotność gnid pasożyta wymaga powtórzenia po ok. tygodniu. Kurację można wspomóc stosując szampon przeciw wszawicy.
  • W zwalczaniu gnid wykorzystuje się płukankę przygotowaną z ciepłej wody i octu, która ułatwia ich usuwanie. Po czym należy wyczesać włosy bardzo gęstym grzebieniem.
  • Jeśli zastosowane leczenie jest nieskuteczne i nie doprowadziło do pozbycia się pasożytów, najlepszym rozwiązaniem jest ścięcie włosów.

Film z czasów PRL’u przedstawiający leczenie wszawicy:

 

Grzybica:

Jak przebiega leczenie grzybicy? Zależy to od miejsca jej występowania i okresu trwania choroby. Najczęściej jednak opiera się na zaaplikowaniu na chore miejsce kremu bądź płynu o właściwościach przeciwgrzybicznych. Okres takiej terapii może trwać od dwóch do trzech tygodni.

Film przedstawiający leczenie grzybicy:

 

Nużeniec:

Leczenie nużeńca nie należy do najłatwiejszych. W zwalczaniu pasożytów skóry nie wystarcza stosowanie środków aplikowanych zewnętrznie, trzeba je wspomóc farmaceutykami doustnymi.


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej