Choroby pasożytnicze:

Opis

Choroby pasożytnicze występują w momencie, gdy do ludzkiego organizmu wtargnie inny, żywiąc i rozwijając się w ciele swojego gospodarza. Pasożyt wykorzystuje człowieka jako środowisko do życia.

Półprodukty powstające w wyniku pasożytowania, np. wydaliny czy też inne wydzieliny, mogą być toksyczne dla ludzi, a w następstwie wywołać wiele groźnych chorób.

Choroby pasożytnicze skóry wywołane są przez bytowanie różnych organizmów na ciele człowieka.

Do pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.

Wszawica

Jest to zakaźna, pasożytnicza choroba skóry wywołana przez wesz – pasożyta nie przekraczający 2-3 minimetrów. Wszawicę dzieli się ze względu na miejsce występowania:

  • Wesz głowowa  – Rozmnaża się przez gnidy, czyli zapłodnione jaja przyczepione do włosów, zauważalne głównie z  tyłu głowy i za uszami. Do zakażenia może dojść bezpośrednio poprzez kontakt z osobą chorą lub pośrednio, przez przedmioty codziennego użytku np. grzebień.
  • Wesz odzieżowa – Występuje dość rzadko i dotyczy najczęściej osób zaniedbanych. Pasożyt gnieździ się w szwach ubrania chorego.
  • Wesz łonowa – Również, występuje dość rzadko. Pasożyt umiejscawia się w okolicach łonowych, a także na brwiach i w dołkach pachowych. Do zarażenia dochodzi drogą płciową.

Poniższy filmik przedstawia wesz pod mikroskopem:

Ryzyko zachorowalności: Pasożyty skórne najczęściej rozprzestrzeniają się wśród dzieci a szczególnie dziewczynek noszących długie włosy. Środowiskiem sprzyjającym zarażeniom pasożytem są szkoły, przedszkola i inne tego typu placówki.

DO ZAKAŻENIA WSZAWICĄ MOŻE DOJŚĆ W POCIĄGU, TRAMWAJU CZY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ.

 Grzybica

Grzybica powszechnie nazywana także drożdżycą lub kandydoz. Odpowiedzialny za nią jest drożdżak biały (łac. Candida Albicans). Ze względu na duży obszar występowania grzybicy, rozróżnić można:

  • Grzybice stóp
  • Grzybice paznokci
  • Grzybice pochwy
  • Grzybice penisa
  • Grzybice języka

Poniższy filmik wyjaśnia co to jest grzybica:

Świerzb

Świerzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym świądem.  Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego gołym okiem.

Poniższy film przedstawia drążący świerzb – film nagrany przez okular mikroskopu:

Ryzyko zachorowalności: Choroba może występować w każdym wieku, najczęściej dotyczy dzieci w wieku szkolnym i osób starszych, a także osób często podróżujących transportem publicznym.

Choć świerzb jest coraz rzadszą chorobą nadal atakuje ludzi w każdym wieku.

Nużeniec  ludzki

Pasożyt robakowaty barwy białej lub żółtawej, żyjący w mieszkach włosowych oraz gruczołach łojowych. Żywi się osoczem krwi i łojem, często powodując zapalenie gruczołu łojotokowego.
Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą cierpiącą na ten typ pasożytniczej choroby skóry bądź poprzez współdzielenie przyborów kosmetycznych.

Poniższy film przedstawia nużeńca ludzkiego:

  Ryzyko zachorowalności: Zauważalnie częściej ta pasożytnicza choroby skóry występuje u ludzi mieszkających na wsi oraz cierpiących na przypadłości łojotokowe.


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej