Czerniak:

Czerniak – jak leczyć?

Najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka, która daje ogromną szansę na wyleczenie. Nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu skóry, ale również może doprowadzić do szybkiego wykrycia oraz rozpoczęcia leczenia. Tymczasem najważniejsza jest świadomość, że czerniak to choroba, na którą mamy wpływ, jednakże pacjenci nierzadko zbyt późno szukają pomocy lekarskiej. Zatem jakie istnieją sposoby leczenia, gdy zmiany nowotworowe są zaawansowane?

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne polega na radykalnym wycięciu nowotworu, wraz z marginesem skóry zdrowej, po wykonanej biopsji wycinającej. Marginesy  wycięcia zależą od grubości zmiany. Po operacji, w zależności od wyniku, lekarz poszerza diagnostykę celem wykrycia ewentualnych przerzutów do węzłów chłonnych i innych narządów, które mogą stanowić podstawę do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia onkologicznego.

Radioterapia

Radioterapia jest stosowana w leczeniu czerniaka, jeżeli chory nie wyraża zgody na operację, nie może być poddany operacji lub jako leczenie miejscowe w przypadku braku możliwości wykonania zabiegu radykalnego. Jest wykorzystywana również jako leczenie uzupełniające po operacji, gdy jest podejrzenie, że nie usunięto całego nowotworu skóry oraz w sytuacji czerniaka gałki ocznej. Jest też metodą leczenia paliatywnego, gdy doszło do przerzutów do kości.

Immunoterapia

Immunoterapia to metoda, która w przyszłości może okazać się doskonałym uzupełnieniem zabiegów chirurgicznych. Ta forma terapii ma aktywować układ immunologiczny organizmu tak, aby chory sam walczył z nowotworem.

Terapia celowana

Terapia celowana stosowana w leczeniu raka polega na uderzeniu swoistym pociskiem – lekiem, w nieprawidłowo funkcjonujące komórki nowotworowe, oszczędzając przy tym zdrowe tkanki. Nowatorska metoda stwarza wielkie nadzieje wśród pacjentów.

Po zakończonym leczeniu należy pamiętać o badaniach kontrolnych, które trzeba wykonywać systematycznie co 3-miesiące przez pierwsze dwa lata oraz co 6-miesięcy po pięciu latach. Z reguły ryzyko nawrotu miejscowego czerniaka skóry wynosi od 3% do 15% - mówił ekspert portalu www.wykryjraka.com.pl.

Dzięki postępowi, jaki nastąpił w medycynie, coraz więcej chorych może być całkowicie wyleczonych z czerniaka i wygrać tę walkę – jakby mogło się zdawać nierówną – nawet w jej zaawansowanym stadium.

 

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


unia


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej