Grzybica:

Leczenie

MEDYCYNA KONWENCJONALNA:

Jak przebiega leczenie grzybicy? Zależy to od miejsca jej występowania i okresu trwania choroby. Najczęściej jednak opiera się na zaaplikowaniu na chore miejsce kremu bądź płynu o właściwościach przeciwgrzybicznych. Okres takiej terapii może trwać od dwóch do trzech tygodni.

Jednym z elementów leczenia grzybicy jest także odkażenie przedmiotów na którym mogą się grzyby osiedlać. W przypadku grzybicy stóp będą to m.in. buty.

MEDYCYNA NIEKONWENCJONALNA:

Po uprzednim zaczerpnięciu opinii u lekarza specjalisty, farmaceutyczne leczenie można wspomóc także terapią ziołową.

  • MAŚĆ Z NAGIETKA – Jest lekiem stosowanym nawet w zaawansowanym stadium grzybicy. Należy ją nakładać dwa razy dziennie (rano i wieczorem) na miejsca zakażone grzybem Candida Albicans. Sposób przygotowania: Na patelnię z rozgrzanym czystym wieprzowym tłuszczem (250g) dodajemy cztery czubate garści ziela z nagietka i podgrzewamy do momentu spienienia się tłuszczu. Następnie zdejmujemy patelnie z ognia i pozostawiamy na noc. Kolejnego dnia raz jeszcze podgrzewamy patelnie po czym przepuszczamy jej zawartość przez lnianą ściereczkę, wyciskając do końca zioła w niej pozostałe. Maść należy przechowywać w małych, szczelnie zamykanych słoiczkach w chłodnym miejscu.
  • PŁUKANKA Z NAGIETKA – Również stosowana w leczeniu grzybicy.
    Sposób przygotowania:
    Ziele z nagietka (1 czubatą stołową łyżkę) zalewamy ½ litrem wrzątku i pozostawiamy do zaparzenia na ok. pół minuty po czym odcedzamy i  lekko schładzamy.
  • PŁUKANKA Z SZAŁWII – Grzybicę można leczyć także za pomocą szałwii. Jest ona stosunkowo rzadko spotykana w środowisku naturalnym, uprawia się ją dla celów leczniczych. Sposób przygotowania: Czubatą stołową łyżkę ziela należy zalać ½ wrzątku, parzyć przez pół minuty, odcedzić i pozostawić do schłodzenia. Płukanka powinna być stosowana bezpośrednio na miejsca na których wystąpiła grzybica.

 

Zdjęcia:


Zobacz więcej zdjęć.


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej