Grzybica:

Opis

Grzybica, powszechnie nazywana także drożdżycą lub kandydozą, wywołana jest najczęściej przez drożdżaka białego (łac. Candida Albicans).

Grzybica atakuje każdą cześć powłoki skórnej stąd też duże jej zróżnicowanie.

Znane są następujące rodzaje grzybic:

  • Grzybica stóp – Może być wywołana przez grzyby skórne bądź drożdże Candida. Zwiększone ryzyko zachorowania jest w ciepłych i wilgotnych miejscach użytku publicznego np. na basenie. Do zakażenia dochodzi głównie w wyniku kontaktu z przedmiotami lub nawierzchnią do których dostęp miała osoba chora na grzybicę stóp. Rzadko dochodzi do zakażenia bezpośrednio od chorego.
  • Grzybica paznokci – Często będąca następstwem nieleczonej grzybicy stóp. Sprawia, że paznokieć jest uniesiony ku górze i odlepiony. Ten rodzaj grzybicy jest uciążliwy w leczeniu, wymaga zastosowania farmaceutyków doustnych i o działaniu miejscowym.
  • Grzybica pochwy – Przyczyną zachorowalności na grzybice pochwy jest przeważnie osłabiony układ immunologiczny. Choroba atakuje kobiety w ciąży, przyjmujące środki antykoncepcyjne bądź antybiotyki. Osoby zakażone mogą czuć świąd pochwy oraz boleści i pieczenie sromu nasilające się w trakcie stosunku płciowego.
  • Grzybica penisa – Najczęściej do zakażenia grzybicą penisa dochodzi w skutek kontaktu seksualnego z kobietą cierpiącą na grzybice pochwy. W większości przypadków chory nie odczuwa znaczących objawów choroby. Zdarza się jedynie lekkie swędzenie lub pieczenie w okolicach intymnych.
  • Grzybica języka – Występuje najczęściej wśród niemowląt, małych dzieci i osób starszych noszących protezy. Narażone na nią są także chorzy na nowotwory oraz AIDS. W zależności od rodzaju grzybicy języka mogą wystąpić objawy takie jak naloty na języku, suchość czy pieczenie języka.
Często chorzy na grzybicę są osobami przemęczonymi, niewysypiającymi się i narażonymi na stres.

Ryzyko zachorowalności: Na działanie grzybów Candida Albicans narażone są przede wszystkim osoby o osłabionym systemie immunologicznym, które niedawno przeszły infekcję bakteryjną bądź wirusową


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej