Zapalenie skóry:

Leczenie

Skóra co dzień chroni nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak zdarza się, że i ona choruje. Jakie są najczęstsze choroby skóry i jak je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry

Objawy AZS mogą pojawić się w każdej chwili i mieć różny stopień zaawansowania. W przypadku najłagodniejszej postaci choroby stosuje się zazwyczaj specjalne maści oraz kremy.

We wcześniejszych latach do leczenia tej choroby skórnej używano głównie leki sterydowe.

Dziś podstawę stanowią głównie maści o działaniu przeciwzapalnym, leki immunosupresyjne oraz tabletki przeciwuczuleniowe.

Łojotokowe zapalenie skóry

Przy Łojotokowym Zapaleniu Skóry stosuje się kremy lub maści o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym.

Kurację rozpoczyna użycie środków złuszczających, w ten sposób preparaty lecznicze mają ułatwiony dostęp do naskórka, który wymaga leczenia.

ŁZS często nawraca, jednak odpowiednia pielęgnacja skóry może temu zapobiegać.

Warto stosować szampony o działaniu przeciwgrzybiczym i złuszczającym. Ważne, aby znajdowała się na nich informacja o możliwości codziennego stosowania.

Gronkowcowe zapalenie skóry

Gronkowiec jest jedną z groźniejszych chorób skórnych. Zakażenie tą bakterią powinniśmy potraktować bardzo poważnie, ponieważ zdarza się, iż niektóre szczepy tej bakterii są odporne na antybiotykoterapię.

Przystąpienie do leczenia powinno poprzedzać określenie wrażliwości danego gronkowca na poszczególne rodzaje antybiotyków.

Dopiero po tym badaniu lekarz przypisuje choremu odpowiedni antybiotyk.

Opryszczkowe zapalanie skóry

Możemy wyróżnić dwa rodzaje leczenia opryszczkowego zapalenie skóry – miejscowe oraz ogólne.

Pierwsze z wymienionych ma miejsce przy mało nasilonych zmianach. Używa się wówczas preparatów osuszających i odkażających, dodatkowo można też stosować leki od działaniu przeciwwirusowym. Leki działające miejscowo są o wiele słabsze, niż te przy podaniu doustnym.

Leczenie ogólne stosuje się przy ciągle nawracających przypadkach, np. opryszczkach narządów płciowych.


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej