Łuszczyca:

Leczenie

MEDYCYNA KONWENCJONALNA:

Leczenie łuszczycy polega głownie na remisji zmian, które wystąpiły. Obecnie nie zdołano odpowiedzieć na pytanie „Jak leczyć łuszczyce?”.

Stosując się do rekomendacji lekarza chorzy mogą łagodzić symptomy łuszczycy i oddalać okres nawrotu choroby.

 

MEDYCYNA NIEKONWENCJONALNA:

Po uprzednim zaczerpnięciu opinii u lekarza specjalisty, farmaceutyczne leczenie można wspomóc także terapią ziołową.

  • HERBATKA MIESZANA – Jedną z niekonwencjonalnych metod  leczenia łuszczycy jest picie naparu przygotowanego z mieszaniny następujących ziół: 50g pokrzywy, 30g przetacznika, 10g kory dębowej, 20g dymnicy lekarskiej, 30g nagietka, 20g krwawnika, 30g glistnika, 20g łupin orzecha włoskiego, 30g kory wierzbowej, 40g parzydła leśnego. Sposób przygotowania: Czubatą łyżeczkę od herbaty wcześniej przygotowanej mieszaniny należy zalać filiżanką wrzątku, parzyć przez ok. pół minuty a następnie odcedzić. Zaleca się picie od 6 do 8 filiżanek dziennie.
  • NACIERANIE – W leczeniu łuszczycy wykorzystywana jest także maść przygotowywana z łoju i soku z glistnika. Zioło to występuje pospolicie w ogrodach oraz przy leśnych ścieżkach. Maść powinna być sosowana zewnętrznie, w celu leczenia strupów łuszczycowych. Sposób przygotowania: Najwięcej właściwości leczniczych posiada maść przygotowana ze świeżo zerwanych ziół glistnika. Po umyciu należy przepuścić zioła przez sokowirówkę a następnie zmieszać je z ciepłym łojem w proporcjach 5g soku na 50g łoju. Przechowywać w lodówce w małych słoiczkach.
  • OLEJEK Z DZIURAWCA – Kolejną rośliną wykorzystywaną w leczeniu łuszczycy jest dziurawiec. Rośnie on na łąkach, przy brzegach rzek oraz przy drogach. Sposób przygotowania: Do przygotowania olejku potrzebna będzie półlitrowa butelka do której wsadzamy świeże kwiaty i pęki dziurawca po czym dopełniamy butelkę oliwą z oliwek. Przygotowaną mieszankę odstawiamy na ok. trzy tygodnie w ciepłym miejscu sprawdzając czy nabrała już odpowiedniego – czerwonego koloru. Leczenie polega na smarowaniu miejsc objętych łuszczycą.
  • KĄPIELE W ZIOŁACH – Ziołami zalecanymi do leczniczych kąpieli przy  łuszczycy to przede wszystkim ziela bodziszka a także zioła ślazu i skrzypu polnego. Sposób przygotowania: 200 g ziół należy moczyć przez dłuższy czas w pięciu litrach zimnej wody. Przed dodaniem do kąpieli powinno się wywar podgrzać i odcedzić. Kąpiel taka musi trwać ok. 20 minut, po tym czasie chory bez wycierania się powinien ubrać ciepły szlafrok i położyć się na ok. 1 godzinę do ciepłego łóżka.

Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej