Nowotwory skóry:

Opis

Nowotwory skóry występują najczęściej u ludzi białej rasy. Co więcej, stanowią 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych.

W ciągu ostatnich lat liczba chorych na raka skóry wzrosła o 15%, a wszystko wskazuje na to, że nie jest to wartość ostateczna.

Na nowotwór skóry chorują zazwyczaj osoby, które narażają swoją skórę na długotrwałe działanie promieniowania UV, emitowanego przez słońce lub solaria. Z tego powodu mimo iż zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele, występują przeważnie w najbardziej eksponowanych miejscach.

Należy rozróżnić dwa typy nowotworów skóry:

Nowotwory łagodne – nie będące schorzeniem bardzo poważnym. Są to między innymi:

  • Brodawki łojotokowe (Brązowe, płaskie plamki występujące głównie na tułowiu. Pojawiającą się ok. 50 roku życia i są uważane za całkowicie nieszkodliwe)
  • Łojotokowe kaszaki torbielowate (Ruchome, dające się uchwycić gołymi palcami, bezbolesne guzki w okolicy gruczołów łojowych, aby nie przerodziły się w coś poważniejszego, zaleca się ich usuwanie).
  • Mięczaki zakaźne (Nowotwory występujące najczęściej u dzieci, zlokalizowane są przeważnie na tułowiu, ramionach i narządach płciowych, powinny być usuwane).
  • Mięczaki zwisające (Są to strzępiaste kawałeczki skóry występujące na szyj oraz w zagłębieniu pach, można je z łatwością usunąć).
  • Pieprzyki (Występujące na wszystkich częściach ciała, najczęściej w odcieniach brązu. Usuwane są ze względów estetycznych bądź ze względu na narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje rodzaj pieprzyków „podejrzanych”, które powinien zobaczyć lekarz – mają one asymetryczny kształt, nieregularne brzegi z zatartymi konturami i niejednolitą barwę, często mierzą powyżej 6 milimetrów).
  • Rogowacenia słoneczne (Zwane też „centralnymi kwiatami”,  najczęściej pojawiają się u osób starszych na odkrytych częściach ciała. Są to brązowe plamy płaskie bądź wypukłe powstałe na skutek intensywnego opalania się w młodym wieku. Zaleca się ich usuwanie).

Nowotwory złośliwe – które nazywane są także rakami. Przebieg i skutki tej choroby skóry są dużo poważniejsze niż w przypadku nowotworów łagodnych. Rak  jest chorobą, w której następuje niekontrolowany wzrost zainfekowanych komórek, mogą się one rozprzestrzeniać także na inne ograny. Wyróżniamy:

  • Czerniak (Najniebezpieczniejszy rak skóry, który rozwija się najczęściej z „podejrzanego” pieprzyka. Ryzyko zachorowania na czerniaka w znacznym stopniu zwiększają niewłaściwe kąpiele słoneczne.)
  • Rak kolczystokomórkowy (Rzadki rodzaj raka skóry, dający przerzuty na węzły chłonne oraz drogą krwi na odległe narządy.)
  • Rak podstawokomórkowy (Najczęściej występujący nowotwór skóry, przeważnie pojawia się na skórze twarzy, szyi i grzbiecie dłoni. Dotyczy głównie osób po 50 roku życia).
Rak skóry najczęściej atakuje osoby o jasnej karnacji.

Ryzyko zachorowalności: Rak skóry najczęściej atakuje osoby o jasnej karnacji i o uwarunkowaniach genetycznych, a prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Na nowotwory skóry bardzo często chorują osoby, które regularnie poddawały się działaniu promieni słonecznych bez jakiegokolwiek zabezpieczenia przed promieniowaniem UV.

Więcej o nowotworach znajdziesz na http://grzybylecznicze.pl/nowotwory/


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej