Zapalenie skóry:

Objawy

Głównym zadaniem naszej skóry jest ochrona organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak niestety i jej zdarza się zachorować. Choroby skóry objawiają się zazwyczaj w postaci wykwitów skórnych ale i…

Atopowe zapalenie skóry

Pierwszym z objawów tej choroby jest uczucie swędzenia, tak intensywne, iż może ono przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Następnie skóra na całym ciele staje się wysuszona i niezbyt przyjemna w dotyku. Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się małe czerwone, a później ropne krosteczki. Kolejny etap stanowi wykwit czerwonych plam, które wyglądem przypominają nieco liszaje.

Łojotokowe zapalenie skóry

Kiedy łój produkowany jest w nadmiarze skóra staje się błyszcząca i zaczyna sprawiać wrażenie zaniedbanej. To pierwszy z dostrzegalnych objawów ŁZS.

Kolejnym etapem jest pojawienie się w okolicy gruczołów łojowych plam rumieniowych, na których widać złuszczający się naskórek, a wykwitom towarzyszy świąd oraz pieczenie.

Zmiany skórne nasilają się przy wysokich temperaturach, czyli w okresie kiedy człowiek mocniej się poci.

Wykwity pojawiają się przede wszystkim na twarzy w okolicach brwi, środka czoła oraz skóra owłosiona skóra głowy.

Gronkowcowe zapalenie skóry

Gronkowce często wywołują choroby skóry. Do zakażenia dochodzi, gdy na naszym ciele pojawi się mała ranka, przez którą dostają się one do organizmu. Zasiedlają skórę, błony śluzowe i dopóki nasza odporność nie będzie obniżona pozostają ukryte.

Zmiany towarzyszące gronkowcom powodują uczucie dyskomfortu, są bolesne i swędzące.

Przy gronkowcowym zapaleniu skóry pojawiają się pęcherze, trądzik, jęczmienia, guzki ropne (zwane także czyrakami).

Do najczęściej występujących chorób wywołanych przez gronkowce należą: zapalenie meszków włosowych, ropnie mnogie pach, figówkę gronkowcową, czyraki.

Opryszczkowe zapalanie skóry

Opryszczkowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, którą charakteryzuje przede wszystkim pojawienie się skupisk malutkich, mocno swędzących pęcherzyków i grudek.

Wykwity te mają najczęściej obrączkowaty układ. Uwidaczniają się najczęściej w okolicach łokci, grzbietów rąk, łopatek oraz na kolanach, krzyżach, twarzy i skórze głowy. Już przed wystąpieniem zmian na skórze czujemy pieczenie i nasilony świąd.


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej