Plamy na skórze:

Leczenie

MEDYCYNA KONWENCJONALNA:

Istnieje możliwość zastosowania środków farmakologicznych różnego rodzaju, mających właściwości redukujące przebarwienia skóry oraz zapobiegające ich ponownemu występowaniu.

Osobom podatnym na wystąpienie plam skórnych zaleca się stosowanie kremów chroniących przed promieniowaniem słonecznym z filtrem co najmniej SPF 15.

W razie potrzeby, opcją jest także wykonanie specjalistycznych zabiegów w gabinecie kosmetycznym bądź dermatologicznym.

 

MEDYCYNA NIEKONWENCJONALNA:

  • MAŚĆ Z PRZYTULII – Stosowana na różnego rodzaju przebarwienia skórne, plamy na twarzy czy plamy starcze. Przytula jest dość pospolitym ziołem. Rośnie na łąkach, pastwiskach, zboczach dróg w okresie od lipca do września.  Maść powinna być stosowana każdego dnia, na noc. Sposób przygotowania: W głębokiej patelni należy podgrzać 500g czystego, wieprzowego tłuszczu a następnie dosypać 4 pełne garście ziela przytulii. Po zaobserwowaniu pienienia się tłuszczu, zioła powinny pozostać jeszcze przez chwilę na ogniu. Należy je w tym czasie intensywnie mieszać, po czym powinno się odstawić patelnie na całą noc. Następnego poranka ponownie podgrzewamy zawartość patelni do momentu upłynnienia się masy. Na koniec przepuszczamy zawartość patelni przez lnianą ściereczkę, a pozostałe w niej zioła należy dokładnie wydusić. Przekładamy maść do małych słoiczków i przechowujemy w chłodnym miejscu.
  • PŁUKANKA Z PRZYTULI – Również zalecana na każdego rodzaju przebarwienia i plamy na skórze. Powinno się przemywać nią przebarwione miejsce każdego dnia z rana. Sposób przygotowania: Dwie czubate łyżeczki od herbaty należy zalać ½ litra wrzątku i parzyć przez pół minuty. Po odcedzeniu, przemywamy plamy na skórze.
  • SOK Z NAGIETKA – Nagietek jest bardzo często stosowany przy chorobach skór,  zmianach na skórze, przebarwieniach oraz stanach zapalnych skóry. Jest to roślina jednoroczna kwitnąca od czerwca do września.Sposób przygotowania: Za pomocą sokowirówki uzyskujemy sok z łodyżek nagietka, który stosujemy miejscowo na przebarwione części ciała.
  • NALEWKA CEDROWA – Stosuje się ją zewnętrznie, kilka razy dziennie oklepując miejsce występowania plam i przebarwień skór. Sposób przygotowania: Butelkę o pojemności 0,5l całkowicie napełniamy posiekanymi listkami cedru a następnie zalewamy 38-40% alkoholem. Przyrządzoną nalewkę należy odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce aby naprała zdrowotnych właściwości.

Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej