Zapalenie skóry:

Profilaktyka

Mimo iż skóra jest naszą ochroną, to i jej zdarza się chorować. Dlatego warto wiedzieć, co robić, a czego nie, aby uniknąć zakażenia różnymi chorobami skóry. Wiele z nich ma przecież bardzo zakaźny charakter.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą na całe życie, nie ma leków, które ją całkowicie wyeliminują. Możemy jednak z nią walczyć i łagodzić jej objawy. W tym celu powinniśmy:

  • Zamienić wannę na prysznic, aby nie przebywać długo w chlorowanej wodzie.
  • Nie stosować zwykłego mydła, które wysusza skórę.
  • Unikać dymu papierosowego, brudnych pomieszczeń, basenów, ubrań z wełny,
  • Zaraz po kąpieli natłuszczać skórę.
  • Używać specjalnych proszków dla alergików.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe Zapalenie Skóry ma charakter przewlekły i nawrotowy. Z tego oto powodu bardzo ważne są działania profilaktyczne, które utrzymają jak najdłuższy stan remisji.

Chory powinien w tym czasie pielęgnować skórę w odpowiedni sposób. Zaleca się używanie kosmetyków przeznaczonych właśnie do pielęgnacji skóry chorych na ŁZS.

Zdecydowanie należy unikać mydeł, proszków czy kosmetyków, które mogą podrażniać skórę.

Czynnikami, które mogą zaostrzyć pojawienie się objawów są: stres, zmęczenie, alkohol, niska temperatura. Dlatego lepiej ich unikać.

Gronkowcowe zapalenie skóry

W celu uchronienia się przed zakażeniem gronkowcem warto zadbać o system odpornościowy organizmu. Takie starania powinno rozpocząć się od zmiany diety na zdrową i zróżnicowaną. Dodajmy do niej naturalne jogurty, które wzmacniają naszą florę bakteryjną.

Niesamowicie ważnym czynnikiem jest też higiena przygotowywania posiłków, zanim zaczniemy cokolwiek robić umyjmy dokładnie ręce i w dopilnujmy, aby owoce i warzywa również były czyste. Pamiętajmy także o sprawdzaniu daty przydatności wszystkich komponentów.

Powinniśmy również częściej przebywać na świeżym powietrzu, spacerując, jeżdżąc na rowerze lub uprawiając inne sporty.

Opryszczkowe zapalanie skóry

Opryszczka ma wiele postaci, dlatego też istnieje całe spektrum działań profilaktycznych.

Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy opryszczki wargowej, powinniśmy podjąć leczenie i unikać dotykania okolic oczu oraz pamiętać o dokładnym myciu rąk.

Ważne jest również to, aby nie całować nikogo, zwłaszcza małych dzieci do momentu kiedy opryszczka całkowicie nie zniknie.

W celu uniknięcia opryszczki narządów płciowych należy podczas stosunku używać zabezpieczenia takiego jak lateksowa prezerwatywa i utrzymywać kontakty seksualne ze stałym partnerem.


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej