Świerzb:

Leczenie

Należy pamiętać, że wczesne wykrycie świerzbu umożliwia jego wyleczenie w ciągu kilku dni.

MEDYCYNA KONWENCJONALNA:

Jak leczyć świerzb? Należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza specjalisty i postępować zgodnie z jego wskazówkami. Ważne jest aby kuracji leczniczej świerzbu poddały się także osoby przebywające w najbliższym otoczeniu chorego, będące tym samym narażone na zakażenie.

Leczenie świerzbu polega na:

  • Stosowaniu leków przeciw świerzbowych, aplikowanych na całe ciało
    (w przypadku osób dorosłych, środków tych nie stosuje się na głowę).
  • Codziennej zmianie bielizny.
  • Wypraniu pościeli, ręczników oraz ubrań używane w trakcie choroby w temperaturze co najmniej 60°C, następnie należy je wyprasować i odłożyć na 2 tygodnie.
  •  Materiały nienadające się do prania powinno się spryskać środkiem owadobójczym lub wietrzyć przez ok. 4 dni.

 

MEDYCYNA NIEKONWENCJONALNA:

Po uprzednim zaczerpnięciu opinii u lekarza specjalisty, farmaceutyczne leczenie można wspomóc także terapią ziołową.

  • SOK Z NAGIETKA – Jednym z naturalnych sposobów leczenia świerzbu jest sok z nagietka. Nagietek uprawiany jest jako roślina ozdobna. Występuje raz do roku w okresie letnim od czerwca do września. Sposób przygotowania: Łodyżki nagietka, najlepiej świeżo zebrane przepuszczamy przez sokowirówkę. Uzyskanym sokiem przemywamy miejsca występowania świerzbu.
  • PŁUKANKA Z RDESTU PTASIEGO – Kolejną rośliną wykorzystywaną przy leczeniu świerzbu jest rdest ptasi. Jest to pospolity chwast, spotykany na polnych drogach i przydrożach. Sposób przygotowania: Dwie czubate garście ziela rdestu ptasiego należy zalać ½ litra wrzątku i parzyć przez ok. pół minuty. Następnie odcedzić i odstawić do lekkiego schłodzenia. Po czym przemyć miejsca dotknięte świerzbem.
  • PŁUKANKA Z ORZECHAWŁOSKIEGO– Świerzb może być także leczony naparem liści z orzecha włoskiego. Dzięki jego uśmierzającym właściwościom chory odczuwa ulgę w swędzeniu, przyśpieszeniu ulega także sam proces leczenia. Sposób przygotowania: Dwie czubate łyżeczki od herbaty drobno posiekanych liści orzecha włoskiego należy zalać ½ litra wrzątku, zaparzyć (ok. pół minuty) a następnie odcedzić. Za pomocą watki lekko oklepywać chore miejsca. Stosować trzy razy dziennie.

 

Ciekawa wypowiedź na temat świerzbu:


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej