Czerniak:

Wszystko o czerniaku

Czerniak to najbardziej złośliwy nowotwór skóry wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę. Swoją nazwę zawdzięcza tendencji do ciemnienia, a więc może przybierać nawet czarne zabarwienie. Może on rozwijać się „de novo”, jako zupełnie nowa narośl na skórze lub na podłożu wcześniej istniejących znamion. Najczęstszym jego umiejscowieniem jest skóra, jednakże może pojawić się również w gałce ocznej, jamie ustnej, krtani, przełyku, okolicy odbytu, pochwie, jelicie, żołądku czy w oponach mózgu.

Ten złośliwy nowotwór stanowi ciągłe wyzwanie dla medycyny z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. Za dużą umieralność związaną z tym nowotworem odpowiada zbyt późne zgłoszenie się pacjenta do lekarza, mimo iż rozpoznany we wczesnym stadium rozwoju jest wyleczalny w bardzo wysokim odsetku, poprzez jego szybkie wycięcie chirurgiczne. Dlatego jedynym, konkretnym i skutecznym narzędziem walki z czerniakiem jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby.

Czerniak jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u ludzi we wszystkich częściach świata. Może jednak dotknąć każdego człowieka, a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem.

Do głównych czynników ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego należą m.in. promieniowanie ultrafioletowe UV znajdujące się w promieniach słonecznych, lampach słonecznych i solariach, sezonowe nadmierne opalanie się, oparzenia słoneczne powstałe w dzieciństwie, występowanie czerniaka w rodzinie, wcześniejsze zachorowanie na czerniaka, jasna karnacja, rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi oraz stałe drażnienie i urazy znamion barwnikowych.

Często pierwszą oznakę czerniaka można zauważyć bezpośrednio przy znamionach. Wczesne objawy, które mogą sugerować przemianę złośliwą, dotyczą zmiany koloru, kształtu, rozmiaru, swędzenia czy krwawienia w obrębie znamienia. Są to typowe cechy świadczące o obecności czerniaka, którego rozwój może przebiegać mniej lub bardziej dynamicznie.

W przypadku istotnych i niepokojących cech znamion należy zasięgnąć profesjonalnej porady u dermatologa lub onkologa. Tylko wczesna identyfikacja zmian nowotworowych daje możliwość leczenia i największą szansę pacjentom na wyleczenie choroby, bez konieczności stosowania długotrwałej i trudnej terapii.

Osoby z czerniakiem mogą być poddane leczeniu chirurgicznemu, chemioterapii, immunoterapii lub radioterapii. Obecnie wykorzystuje się również nowoczesne rozwiązania informatyczne w medycynie. Umożliwiają one większą liczbę badań diagnostycznych, a w konsekwencji wdrożenie odpowiedniego, najskuteczniejszego postępowania zapobiegającego rozwojowi nowotworu skóry. Przykładem jest rewolucyjna metoda w diagnozowaniu każdego typu znamion skórnych – aplikacja SKIN CHECK optymalizuje drogę pacjenta do lekarza i wspiera proces pełnej oraz fachowej informacji na temat sposobu dalszego postępowania. Rokowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu w momencie rozpoznania.

Okazuje się, że jedynym dobrze udowodnionym sposobem profilaktyki jest znajomość i umiejętność obserwacji swojego ciała – to najlepszy sposób prewencji wszelkich chorób.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


unia


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej