Czerniak:

Zmiany przedrakowe a rak skóry

Czym charakteryzuje się stan przedrakowy? To każda zmiana chorobowa, na podłożu której, częściej niż na podłożu innych stanów chorobowych, dochodzi do rozwoju raka. Rogowacenie słoneczne, rogowacenie białe, róg skórny, rogowacenie wywołane arsenem lub przetworami smoły pogazowej – wszystkie te stany zalicza się do właściwych stanów przedrakowych.

Dzięki rozwojowi medycyny coraz więcej wiemy o różnych czynnikach, które wpływają na stan naszej skóry. Należą do nich niektóre sytuacje życiowe i przyzwyczajenia (intensywne opalanie, jasna karnacja skóry, oparzenia słoneczne, skłonności w rodzinie do występowania raka skóry), a także stany przedrakowe skóry będące zmianami, na podłożu których mogą rozwijać się nowotwory skóry. Jest to proces nieodwracalny – mówił ekspert portalu www.wykryjraka.com.pl.

Stany przedrakowe skóry występują u ludzi często i mogą rozwinąć się z blizn i znamion. Wszelkie zaobserwowane zmiany w budowie naskórka wykazujące cechy nieprawidłowego rogowacenia albo przerostu naskórka są sygnałem, że możemy mieć do czynienia ze stanami przedrakowymi. Ta choroba charakteryzuje się tym, że nieleczona w różnym odstępie czasowym, zwykle jednak trwającym kilka lat, przemienia się w nowotwór. Konsekwencją jest leczenie polegające na całkowitym zniszczeniu lub usunięciu zmienionych tkanek tak, aby nie było żadnego nawrotu choroby.
 

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


unia


Świerzb

swierzbŚwierzb jest zakaźną chorobą skóry charakteryzującą się intensywnym swędzeniem. Wywołana jest przez świerzbowca ludzkiego – wewnętrznego pasożyta, niedostrzegalnego … czytaj więcej

Choroby pasożytnicze

cho_pasDo pasożytniczych chorób skóry zaliczyć można wszawicę (głowową, odzieżową, łonową), grzybicę, świerzb oraz nużeniec.czytaj więcej